Sayısal Loto nasıl oynanmalıdır?

Giriş

Sayısal Loto programlarının veya istatistiklerinin genel amacı bir sonraki hafta gelecek sayılar hakkında tahminlerde bulunmaktır. Zaten bütün loto tahmincilerinin de hedefi bu yöndedir. Bir çok değişik internet sitesinde çeşit çeşit analiz yöntemleri ve sayı tahmin stratejileri bulabilirsiniz. Ancak görünen şu ki bu sitelerin ve tahminlerin hemen hepsi çekiliş sonrasında benim tahminlerim gibi çuvallamaktadır. Ben de burada kendimce tahmin stratejileri üretecek ve çuvallamaya devam edeceğim. Siz de benimle beraber çuvallamak isterseniz doğru yere geldiniz.

İşin magazin kısmı

Bu işe başlamadan önce işin magazin kısmından bahsedelim. Bilindiği gibi sayısal loto'da 49 sayı içerisinden 6 doğru sayıyı tahmin etmek 13.983.816 da 1 ihtimali bulmaktan geçiyor. Her bir kolon 0.5 YTL olduğuna göre bütün ihtimalleri yazarsak 6.991.908.00-YTL para ödememiz gerekiyor. Farzedelim bu parayı verecek kadar zengin ve salağız, bu kadar kupon ne kadar zamanda yazılır ve makineden ne kadar zamanda geçirilir? Her bir kolonu 30 saniyede yazdığımızı, hata yapmadığımızı ve her ne şartlar olursa olsun ara vermediğimizi farzedersek yaklaşık 13 yıl 110 gün boyunca kupon doldurmamız gerekiyor. aynı şekilde bayinin doldurduğumuz her bir kuponu 30 saniyede makinden geçirebildiğini düşünelim. Bayinin bu kadar kuponu geçirebilmesi için gerekli süre ise yaklaşık 607 gün sürecektir. Tabi kupon doldurma işini mahalle olarak imece yaparsanız ve epey miktarda bayi bulursanız bu süreler düşer. :))
Salaklığımıza doymayalım ve devam edelim, farzedelim ki bu kadar zorluğun üstesinden geldik, parayı bulduk, mahalleyi 7 den 70'e seferber ettik, marmara bölgesindeki bütün loto bayilerini ayarladık ve kuponları zamanında yatırdık diyelim. Bütün bu şartlar sağlandığında;
6 -> c(6, 6) * c(43, 0) = 1 * 1 = 1
5 -> c(6, 5) * c(43, 1) = 6 * 43 = 258
4 -> c(6, 4) * c(43, 2) = 15 * 903 = 13 545
3 -> c(6, 3) * c(43, 3) = 20 * 12 341 = 246 820
2 -> c(6, 2) * c(43, 4) = 15 * 123 410 = 1 851 150
1 -> c(6, 1) * c(43, 5) = 6 * 962 598 = 5 775 588
0 -> c(6, 0) * c(43, 6) = 1 * 6 096 454 = 6 096 454
+
----------------------
c(49, 6) = 13 983 816

yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi 1 adet 6, 258 adet 5, 13545 adet 4, 246820 adet de 3 yakalarız.
Ama bu kadar kazanacak olsak bile Milli Piyango İdaresi toplam hasılatın sadece %50'sini ikramiye olarak talihlilere dağıttığı için neticede yine zarar edeceğiz.
Gelelim aptal vergisi meselesine. Büyük ikramiye ne kadar olursa olsun, kaç kişi bilirse bilsin, Milli Piyango İdaresi biraz önce de belirttiğim gibi toplam hasılatın sadece %50'sini iştirakçilere ikramiye olarak dağıttığı için sürekli kazançlı olacak, İştirakçilerin tümünü tek bir kişi olarak düşündüğümüzde de daima yatırılan paranın yarısı ikramiye olarak geri alınabilecektir.
Artık yavaş yavaş havaya girmeye başlayalım. Eğer; "Kardeşim, sen ne kadar sistem kurdum, bu hafta kesin yırttık falan desen de 6 bulma ihtimalin her bir kolon için 1/13.983.816 dan öteye gitmeyecektir." diyenlerdenseniz bize hiç bulaşmayın, biz kendi halimizde hayal kuracak ve aptal vergimizi vermeye devam edeceğiz.

Öngörüler

Bu siteye takılan ve takılacak olanların amacı sayısal loto ve türevleri için işe yarayacağı düşünülen sistemler geliştirmek ve belki de zengin olmaktır.
Artık yavaş yavaş umut dünyasına yolculuğa hazırlık yapmaya başlayalım. Bildiğiniz gibi her tahminci kendine uygun gelen analiz yöntemini kullanır. Biz de bizi tatmin eden veya edecek olan yöntemleri inceleyecek ve kullanacağız. Gerekirse, ki gerektiğini düşündüğüm için böyle bir işe giriştim, kendi yöntemlerimizi geliştireceğiz ve umut edeceğiz.
İnternette çok rahat bulunabilecek loto dizayn programları veya istatistik siteleri görmüşsünüzdür. Bunlar genel olarak aynı tip istatistikleri tutar ve aynı tip analizleri yaparlar.
Bunlardan en çok kullanılan istatistikleri ve kullanıcılar tarafından en çok ilgi görenleri sıralarsak;
- Çekiliş haftasında gelen sayıların toplamı genellikle kaç oluyor?
- Çekiliş haftasında gelen sayıların toplamı tek mi çift mi?
- Çekiliş haftasında gelen sayılardan kaç tanesi tek kaç tanesi çift oluyor?
- Çekiliş haftasında gelen sayıların kaç tanesi 25 den büyük kaç tanesi 25 den küçük oluyor?
- Çekiliş haftasında gelen sayılar Mod(3) e göre veya (1-16)-(17-32)-(33-49) şeklinde gruplandırıldığında her bir gruptan kaç adet sayı geliyor?
- Vs.
Bu istatistik yöntemleri; hafta sayısı limit sonsuza giderken gerçekleşecek olasılıklara yakın değerler verdiği için sadece geçmişe yönelik sayı analizlerine imkan tanımakta, fakat geleceğe yönelik kupon tahminlerinde işe yaramamaktadır.
Örnek verirsek; Türkiye/Sayısal loto çekilişi sonuçları 532. hafta itibariyle incelendiğinde ve çıkan sayılar hafta hafta (1-16)-(17-32)-(33-49) şeklinde gruplandırıldığında 1/2/3  kombinasyonunun (Bu üç gruptan birinden 1 tane birinden 2 tane birinden de 3 tane sayı gelir anlamında) oranı %47.5 olmaktadır. çekiliş sayısı sonsuza giderken bu yüzdenin limit değeri de %51 civarında olmaktadır. Yani biraz önce de dediğim gibi yapılan analizler geçmişe yönelik sayı oyunlarından öteye gidememektedir.
Ya da aynı örneğe şu açıdan bakalım. Biz kuponlarımızı hazırlarken 1/2/3 kombinasyonunun dışına çıkmadığımızı farzedelim. Bu durumda şansımızı baştan %51'e indirmiş olduk. Bu cümleyi tercüme edersek, bizim 1/2/3 kombinasyonumuz ortalama her 2 haftadan 1'inde işe yarayacaktır. Yani 1/2/3 kombinasyonunun gerçekleşmediği haftalarda baştan kaybetmiş olacağız.
Benzer şekilde en çok kullanılan kupon dizayn yöntemleri;
- Rastgele kupon hazırlama
- Seçilen sayılardan rastgele kupon hazırlama
- Seçilen sayılardan belli bir hedefe yönelik tüm ihtimalleri içeren kupon hazırlama

Bu yöntemleri kısaca ele alalım.
Rastgele kupon hazırlama ve Seçilen sayılardan rastgele kupon hazırlama; hiç bir dayanağı olmayan ve alelade bir kupondan farkı olmayan tasarımlardır. Biz burada bu sistemden tamamen bağımsız hareket edeceğiz.
Bu yöntemlerden en çok bilinen ve uygulananı sayı sepeti içerisinden kupon dizaynı işidir. Böyle bir durumda gereken ilk şart sepete atılan sayıların eksiksiz isabetinden geçiyor. Zaten böyle bir tahmin gerçekleştirilebilecek olsa gelecek sayıların da birebir tahmini mümkün olacağından bu da netice de sağlıklı sonuç vermiyor. Her ne kadar bu ihtimali de göz ardı ediyor gibi görünsek de bizim kuracağımız altyapı genel olarak bu yöntemle aynı hedefte olacak o yüzden bunu da baştan terk etmeyelim ki ileride elimizde haşır neşir olacak birşeyler kalsın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !